Szkolenie z przedłużania rzęs – które wybrać?

shutterstock_188704022

 

Kosmetyczka, wizażystka lub stylistka chcąca zajmować się profesjonalnie przedłużaniem rzęs powinna zapisać się na specjalny kurs, który pozwoli jej posiąść wiedzę niezbędną do wykonywania odpowiednich zabiegów. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert skierowanych do osób chcących podnieść swoje kwalifikacje. Nie zawsze jednak są to kursy lub szkolenia godne uwagi. Jakie kryteria należy przyjąć przy poszukiwaniu szkoły, by mieć pewność, że dokonany wybór będzie trafny i przyniesie wymierne korzyści?

Renoma i certyfikaty

Pierwszym punktem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze kursu lub szkolenia, to prestiż i renoma jednostki prowadzącej. Jeśli szkoła organizująca zajęcia cieszy się szacunkiem wśród innych jednostek tego typu, a dodatkowo jest wyróżniana przez przedsiębiorców branżowych jako dobry partner, to ryzyko trafienia na źle przygotowany i poprowadzony kurs zmniejsza się w sposób znaczący.

Obok prestiżu i renomy szkoły lub firmy prowadzącej szkolenia ważne jest, by zwrócić uwagę na możliwość wydawania certyfikatów. Dlaczego? Po pierwsze, jest to oficjalne potwierdzenie zdobycia przez nas nowych umiejętności, co może zostać wykorzystane w rozmowach z klientami lub ewentualnym pracodawcą. Drugi powód jest zupełnie inny – jeśli szkoła jest w stanie wydać oficjalny certyfikat, to oznacza to również, że sama jednostka prowadząca i dydaktycy posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia do prowadzenia takich zajęć. Niestety, obecnie na rynku pojawia się coraz więcej szkoleń, które prowadzą osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy lub nieumiejące jej przekazać. Wydanie certyfikatu (który jest zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nie jest tylko dokumentem samozwańczej firmy szkoleniowej) to zatem obustronne potwierdzenie wartości merytorycznej kursu – zarówno od strony prowadzącego, jak i uczestnika warsztatów. Jedną z niewielu instytucji szkoleniowych posiadających odpowiednie uprawnienia w dziedzinie przeprowadzania szkoleń z przedłużania rzęs jest Noble Lashes (kliknij).

shutterstock_263775527

Warunki kursu

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego kursu należy zastanowić się, jaka forma szkolenia będzie dla nas najkorzystniejsza. Po pierwsze – czy mamy na tyle czasu, by uczestniczyć w kursie, który trwa kilka pełnych dni, czy może korzystniejsze będzie dla nas rozwiązanie weekendowe lub dzienne? Wiedząc, jaką ilością czasu dysponujemy, zawężamy liczbę szkół, których ofertą powinnyśmy zainteresować się bliżej.

„Przy dzisiejszym boomie w branży beauty i mnogości kursów przedłużania rzęs ciężko trafić na wartościowe i satysfakcjonujące szkolenie. Przede wszystkim należy kierować się portfolio instruktora oraz zdjęciami prac z jego kursów. Nie każda osoba która ładnie robi rzęsy umie dobrze przekazać wiedzę.” – mówi Instruktor Katarzyna Borkowska z Rzęsowni by Noblelashes.

Warto zwracać również uwagę na liczbę uczestników kursu i jego formę. Dobrze, jeśli zajęcia odbywają się w małych grupach, a wiedza teoretyczna jest na bieżąco wykorzystywana w praktyce. Jeśli wybierzemy kurs, na który będzie uczęszczać razem z nami kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób, a szansa na próbę praktycznego wykonania zabiegu będzie znikoma, lepiej zastanowić się, czy nasz udział w zajęciach nie jest stratą czasu i pieniędzy. Instruktor Noble Lashes, Katarzyna Borkowska uważa, że kursy w małych grupach są najlepsze, gdyż cała uwaga szkoleniowca skupiona jest na kursantkach. „Szkolenie to nie tylko praktyka.” – dodaje – „Program kursu powinien zawierać również obszerna teorie, nie bójcie się zadawać pytań. Pamiętajcie, że od Waszych umiejętności, które zdobędziecie na kursie, zależy powodzenie w branży i ilość klientek, które będą Was systematycznie odwiedzać i polecać innym.”

Tylko dzięki odpowiedniej kombinacji teorii i praktyki, a także indywidualnemu podejściu prowadzącego można osiągnąć naprawdę dobre efekty. Warto dowiedzieć się również, czy po skończonych zajęciach istnieje możliwość odbycia konsultacji z prowadzącym – jeśli tak, ten czas najlepiej wykorzystać na pytania dotyczące kursu, tak, by ostatecznie pozbyć się wszelkich wątpliwości.

Ile i za co płacimy

Kolejną ważną kwestią dotyczącą wyboru szkolenia z przedłużania rzęs jest program kursu. Szkolenie może być prowadzone od podstaw, ale równie dobrze tematyka warsztatów może być przeznaczona jedynie dla osób zaawansowanych, które chcą poznać nowe techniki wykonywania zabiegów (np. metodę Russian Volume i przedłużanie rzęs metodami objętościowymi). Przeglądając program kursu, zastanówmy się zatem, czy dane szkolenie jest tym, czego szukamy. Czy nauczy nas tego, czego naprawdę potrzebujemy? Oprócz licznych względów merytorycznych na wybór zajęć wpływa również…ich cena. Musi być ona adekwatna do prestiżu placówki oraz prowadzącego, oferty programowej, a także korzyści jakie nam ono da. Im lepsze, bardziej profesjonalne szkolenie, które umożliwi nam szybszy start w zawodzie, tym więcej trzeba przeznaczyć na kurs. Podnoszenie swoich umiejętności i kompetencji jest jednak niezwykle ważne, szczególnie w branży kosmetycznej, co oznacza, że czasami warto zainwestować w szkolenie, które ostatecznie przyniesie nam trwałe zyski.