12 otwierających oczy faktów na temat tuszu do rzęs

Poznaj fakty i mity na temat tuszu do rzęs!

Mascara Neicha

1. Twórcą pierwszej maskary (1830 rok) był francuski wynalazca z dziedziny perfumerii i kosmetyków- Eugene Rimmel. Jego nazwisko do dziś używane jest jako synonim „tuszu do rzęs” w kilku językach, m.in. francuskim, portugalskim, rumuńskim, tureckim i arabskim.

2. W skład wielu tuszów do rzęs wchodzi substancja o nazwie guanina, będąca barwnikiem pochodzącym z rybich łusek. Nadaje ona rzęsom efektowny połysk. Guanina bywała mylnie brana za guano, czyli odchody nietoperza.

3. Tusz do rzęs to pierwszy na świecie kosmetyk (1938 rok) wyprodukowany w wersji wodoodpornej. Niestety zawierał on aż 50 % terpentyny, która jest substancją łatwopalną. Dopiero kilka lat później udało się zastąpić ją bardziej bezpiecznym zamiennikiem.

4. Wodoodporny tusz to doskonałe rozwiązanie jeśli wybierasz się na basen lub łzawy film, w żadnym razie nie powinnaś go używać na co dzień. Tusz wodoodporny obciąża rzęsy, a jego usunięcie wymaga większego wysiłku, co może skutkować ich połamaniem lub wypadnięciem. Na co dzień jest to produkt, który zbyt trudno się zmywa i podczas demakijażu po prostu niszczymy sobie rzęsy. Zdecydowanie znacznie lepiej sprawdzi się dobrej jakości „dzienna” maskara, którą bez problemu usuniesz z rzęs wieczorem, jak np. GLAMOUROUS MASCARA.

5. Wszystkie kobiety wiedzą, że trudno jest się powstrzymać przed otwieraniem ust w trakcie malowania rzęs. Dzieję się tak, ponieważ instynktownie próbujemy powstrzymać mruganie. O wiele łatwiej jest to zrobić, gdy usta są otwarte. Nawet jeśli wygląda to nieco zabawnie to nie ma sensu walczyć z tym odruchem.

mascara-neicha

6. Tusz do rzęs ma na koncie ofiary śmiertelne. W 1930 roku, w USA pojawił się produkt o nazwie Lash Lure. Trzy lata później zorientowano się, że zawarty w nim barwnik doprowadza do ślepoty, a nawet zgonu. Niestety dla kilkunastu kobiet nastąpiło to za późno.

7. Pierwszy tusz w formie jakiej produkuje się je do czasów współczesnych wyprodukowała firma Revlon. Był to rok 1958, a maskara kosztowała 2 dolary.

8. To również Revlon odpowiada za pojawienie się pierwszego kolorowego tuszu. Od roku 1960 rzęsy nie muszą być już tylko czarne.

9. Zaleca się wymianę tuszu co 3 miesiące i nigdy nie później niż po upływie 5 miesięcy. Nawet jeśli kosmetyk jest jeszcze pełny, nie decyduj się na tego rodzaju oszczędność. W środku rozwinęło się już zbyt wiele bakterii, a dalsze używanie może skutkować infekcją oczu.

10. Jeśli chcesz dodać do rzęs nieco objętości zastosuj przed malowanie talk dla niemowląt. Najłatwiej będzie najpierw nasypać odrobinę na wacik, a następnie przenieść na rzęsy.

11. Istnieje prosty sposób żeby uniknąć odbitego tuszu na powiekach. Jedną ręką maluj rzęsy, natomiast drugą tuż nad linią rzęs przytrzymaj plastikową łyżeczkę. Nadmiar produktu odbije się na niej. To bardzo przydatny trick, zwłaszcza dla dziewczyn, które dopiero uczą się sztuki makijażu.

12. Pamiętaj, że rzęsy to również włosy i tak też powinny być traktowane. Zaleca się nawilżać je przed snem. Najtańszym i skutecznym rozwiązaniem jest olejek rycynowy lub oliwa z oliwek, nieco droższym, lecz najlepszym dla naszych rzęs jest stosowanie specjalnej odżywki wzmacniającej i regenerującej rzęsy. Jeśli malujesz rzęsy nie powinnaś nigdy o tym zapominać.