Makijaż dla okularnicy

glasses1

Jeśli nosisz okulary, a przy tym lubisz się malować to zapewne wiesz, jak trudno jest te dwie rzeczy dobrze zgrać ze sobą. Jeśli rzęsy będą ocierały się o szkła mogą pozostawać na nich nieestetyczne smugi, same zaś włoski będzie się sukcesywnie ścierały, przez co stracą na długości. Dodatkowym problemem jest też fakt, iż szkła zniekształcają nieco formę – nie sposób jest malować się w okularach, ciężko więc ocenić jak będziemy wyglądały po ich nałożeniu. Czy trzeba więc zrezygnować z makijażu oczu lub przerzucić się na szkła kontaktowe?

glasses4Nie istnieje żaden medyczny powód, dla którego kobiety z wadą wzroku miałyby rezygnować z makijażu oczu. Jedyne przeszkody pojawiają się od strony technicznej. Tradycyjne szkła korekcyjne przecież nie ukrywają oczu, tak więc tzw. okularnice nie różnią się w tej kwestii od kobiet noszących szkła kontaktowe lub mające sokoli wzrok – one też chcą wydobyć piękno spojrzenia i podkreślać swoje rzęsy. Mają jednak nieco utrudnione zadanie, dlatego tak bardzo ważne jest poznanie kilku podstawowych zasad:

 • Soczewki plusowe optycznie powiększają oczy.
 • Soczewki minusowe sprawią, że oczy będą się wydawały mniejsze.
 • Przy efekcie pomniejszonego oka możemy sobie pozwolić na nieco bardziej wyrazisty makijaż – mocno wytuszowane rzęsy, kolorowe cienie, eyeliner – dzięki temu oczy nie będą gubiły się pod okularami.
 • Jeśli jesteś dalekowidzem (soczewki plusowe) postaw na beże i brązy w wersji matowej, możesz używać lekko roztartej kredki do oczu, ale mocna linia wykonana eyelinerem raczej nie sprawdź się w twoim przypadku.
 • Jeśli rzęsy ocierają się o szkła, nie oznacza to wcale że są one za długie i nie powinnaś ich tuszować. Dobrze dobrane oprawki będą na tyle odsunięte od oka że nic takiego nie powinno mieć miejsca.
 • Na zakup oprawek wybieraj się po wytuszowaniu rzęs, będziesz mogła się upewnić, że dokonujesz dobrego wyboru.
 • Jeśli twoje rzęsy są naprawdę długie, a mimo to lubisz używać maskary, zacznij stosować zalotkę – włoski podniosą się ku górze odsuwając się w ten sposób od powierzchni szkieł. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie również wybór tuszu pogrubiającego zamiast typowo wydłużającego.
 • Jeśli stosujesz cienie w kamieniu, nakładaj je dopiero po nałożeniu bazy – dzięki temu nie będą się one osypywały na szkła. Tego problemu nie ma w przypadku cieni w kremie, jednak w przypadku osób z licznymi zagięciami powiek nie sprawdzą się.
 • Wybieraj tusze wodoodporne – to da ci pewność, że makijaż się nie rozmaże.
 • Jeśli masz problem z niesfornymi rzęsami musisz je przed tuszowaniem dokładnie wyczesać. Maskara musi być świeża i starannie nałożona – wszelkie niedoskonałości rzęs w przypadku soczewek plusowych znacząco się uwydatnią.
 • Dbaj o brwi – oczy same w sobie przyciągają wzrok rozmówców, podobnie jak okulary, dlatego jeśli je nosisz jest to podwójnie ważne. Przy wyborze okularów pamiętaj, że aby oko ładnie się prezentowało brwi muszą być na wysokości oprawek lub nieco nad nimi.
 • Jeśli zdecydowałaś się na kolorowe lub czarne oprawki twój makijaż powinien być bardziej subtelny – wybieraj cienie w naturalnych barwach. Zyt wiele kolorów spowoduje naprawdę nieciekawy efekt.

glasses2